Rakytník – rastlina takmer zázračná

fotka 2(3) kopieRakytník – rastlina takmer zázračná

rakytnik_rasetliakovyV ľudovom liečiteľstve na Sibíri, v Mongolsku a niektorých oblastiach Číny bol rakytník známy už v dávnej minulosti. Užíval sa pri liečbe pľúcnych, zažívacích, pečeňových i kĺbových ochorení, ale tiež v miestnej kozmetike. Pomáhal pri zahlienení i zápaloch pľúc, hojil sliznice, vredy žalúdka i dvanástnika, reguloval krvný obeh. Urýchľoval proces hojenia rán, stimuloval regeneračné procesy, mal pozitívny vplyv na choroby pečene. V tibetskej tradičnej medicíne patrí medzi vysoko efektívny regeneračný prostriedok, ktorý sa používa aj pri kardiovaskulárnych chorobách a intoxikáciách.

Ostatné klinické výskumy z posledných rokov okrem iného preukázali, že plody, šťavy z nich aj extrakt ovplyvňujú funkciu žalúdka, sleziny a dvanástnika, ale aj tvorbu krvi a sú antimikrobiálne aktívne. Olej má značné regeneračné vlastnosti, hojí rany a podporuje sekréciu tráviacich štiav. 

Plody (hippophae fructus) sa používajú pri hypovitaminóze a avitaminóze, sú vhodné na zlepšenie zdravotného stavu pacientov po infekčných chorobách aj po chirurgických zákrokoch. Majú baktericídny účinok voči stafylokokom, baktériám brušného týfusu, dyzentérie, salmonelózy, stimulujú zažívanie, zlepšujú vylučovanie tráviacich enzýmov a žlče, zvyšujú rezistenciu voči infekcii, majú biostimulačný účinok, pretože zvyšujú počet erytrocytov, zlepšujú kvalitu hemoglobínu aj fosfolipidov a vedú k nárastu koeficientu albumín / globulín. Bolo dokázané, že pri infekčnej hepatitíde sa vplyvom šťavy zmenšuje intenzita dystrofických a nekrotických procesov v pečeňových bunkách. 

Čerstvé ovocie a výrobky z nich sa používajú pri všetkých druhoch nachladnutí, chrípkach, angínach, bolestiach hlavy, pri chorobách pohlavného ústrojenstva i zápale močových ciest, ale tiež pri strese, pracovnej i športovej záťaži, pri nedostatku vitamínov a minerálov, hlavne na jar a v zime.  

rakytnik_100_mlRakytníkový olej (oleum hippophae ), je unikátna prírodná látka, ktorá z hľadiska obsahu biologicky aktívnych zložiek nemá seberovných medzi ostatnými rastlinnými olejmi, pritom nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky. Zvyšuje odolnosť organizmu, dopĺňa nedostatok vitamínov a minerálov v tele. Podľa lekárskej literatúry olej znižuje bolesť, regeneruje tkanivá, sliznicu tráviaceho a pohlavného ústrojenstva, lieči popáleniny, kŕčové žily, žalúdočné a črevné ťažkosti. 

Má unikátnu skladbu vitamínov a biologicky aktívnych látok na liečbu kardiovaskulárnych chorôb, najmä aterosklerózy aj dystrofických procesov v myokarde. Celkovo zlepšuje zdravotný stav, dochádza k obmedzeniu stavov stenokardia aj porúch vegetatívne cievnych, predchádza zápalu žíl, normalizuje sa arteriálny tlak. 

Comments are closed